Leczenie bruksizmu

LECZENIE BRUKSIZMU

Co to jest bruksizm (bruxism) i jak można go leczyć

Bruksizm („zgrzytanie zębami”) jest to patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujące najczęściej w nocy.

Może doprowadzić do rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie, starcia koron zębowych i pękania szkliwa. Ponadto może powodować zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, prowadzące do ograniczenia ruchów w tych stawach. Może być także wyjściową przyczyną przewlekłego bólu głowy. W przypadku bruksizmu, bóle głowy powstają w wyniku wzmożonego napięcia mięśni, głównie skroniowego i żwacza, w przebiegu nadmiernych i asymetrycznych przeciążeń w obrębie narządu żucia.

Leczenie choroby jest trudne. Leki uspokajające lub psychoterapia są często niewystarczające. Zwykle konieczne jest łączne stosowanie specjalnych tzw. szyn odciążających (uniemożliwiających ścieranie zębów oraz powodujących wyrównanie zgryzu) dobieranych przez stomatologa/ortodontę oraz iniekcji z toksyny botulinowej w mięsień żwacz (w niektórych przypadkach także w mięsień skroniowy).

Gdzie można wykonać leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu  można wykonać w gabinecie „CUSPIS” w Łodzi, przy ul. Pięknej 4. Skojarzone leczenie bruksizmu polega na wykonaniu specjalnej nakładki na zęby (szyny) oraz podaniu iniekcji z toksyny botulinowej w mięsień żwacz (opcjonalnie dodatkowo w mięsień skroniowy). Na życzenie pacjenta może zostać wykonana tylko szyna albo też może zostać zastosowana wyłącznie iniekcja zawierająca roztwór  toksyny botulinowej. Skojarzone leczenie w gabinecie prowadzone jest przez stomatologa i chirurga.