Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadmiernego pocenia (leczenie nadpotliwości) dłoni, pach oraz stóp.

Nadpotliwość (hyperhidrosis)

Nadmierne wydzielanie potu, nieadekwatne do sytuacji .

U osób z nadpotliwością ilość produkowanego przez organizm potu jest za duża w stosunku do ilości potu, którego potrzebuje organizm do zapewnienia prawidłowej termoregulacji. Ze względu na szeroko pojętą normę wydzielania potu rozpoznanie choroby często oparte jest na subiektywnym odczuciu pacjenta. Najczęściej objawy nadpotliwości wystepują w obrębie pach, czoła, rąk i stóp.

Co to jest toksyna botulinowa typu A ("Botoks")

Toksyna botulinowa typu A (BTX-A), zawarta w preparatach m.in. Dysportu, Botoxu oraz Azzalure'u, jest egzotoksyną wytwarzaną przez laseczki Clostridium botulinum. Zbudowana jest z 2 łańcuchów – lekkiego (50 kD) i ciężkiego (100 kD) połączonych mostkiem disiarczkowym. Toksyna botulinowa typu A łączy się trwale z zakończeniami nerwowymi w miejscu podania, powoduje fragmentację białka SNAP-25 (synaptosomal protein) niezbędnego w procesie uwalniania acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych. Skutkuje to zachamowaniem wydzielania potu (brak impulsu do wydzielania).

Leczenie nadpotliwości rąk, pach i stóp

Istnieje wiele metod leczenia nadmiernego pocenia (a dokładniej mówiąc, hamujących produkcję potu). Jedną z nich jest metoda związana z iniekcjami toksyny botulinowej w miejsca w których występuje nadmierne pocenie się. W Polsce w leczeniu nadmiernego pocenia się pach, rąk oraz stóp wykorzystywane są głównie trzy preparaty toksyny botulinowej: Dysport, Botox oraz Azzalure. Podaje sie je pod postacią iniekcji w miejsca charakteryzujące się nadmiernym wydzielaniem potu.

Po wstrzyknięciu początek działania toksyny botulinowej widoczny jest po około 24-72 h. Najsilniejsze działanie pojawia się po okresie około 2 tygodni i utrzymuje się średnio przez około 6 miesięcy (u części pacjentów nawet do 9-12 miesięcy).

Powtarzanie zabiegów pozwala wydłużyć czas działania toksyny – po kolejnym zabiegu okres działania wydłuża się.

Dawki "Botoksu" stosowane w leczeniu nadpotliwości są bardzo małe dawki, a działanie toksyny botulinowej ogranicza się do okolicy podania.

Cena zabiegu leczenia nadpotliwości jest uzależniona od ilości zużytego preparatu i zaczyna się od 600 zł. Znieczulenie pach do zabiegu jest bezpłatne.