Zabiegi laserem CO2

Do czego używany jest laser CO2

Laser CO2 używany jest w dermatochirurgii do  usuwania niektórych zmian skóry i błon śluzowych takich jak: brodawki, kurzajki, znamiona, włókniaki, odciski, niektóre zmiany barwnikowe, korekcja niektórych blizn. Ponadto, przy zastosowaniu kolokwialnie tzw. "techniki frakcyjnej", wykorzystywany jest również do usuwania przebarwień i zmarszczek m.in. skóry twarzy i szyi

Na czym polega zabieg

Usuwanie laserowe zmian przy użyciu lasera CO2 polega na selektywnym i precyjnym odparowaniu tkanki lub koagulacji naczynek krwionośnych poprzez bezkontaktową zamianę energii światła laserowego na energię termiczną która zostaje zaabsorbowana przez tkankę powodując jej odparowanie oraz jednoczesne zamknięcie naczyń.

W zależności od elementów użytych do konstrukcji lasera, może on pracować w trybie jedno lub wielomodowym. W trybie jednomodowym (TEM 00) w przeciwieństwie trybiu wielomodowego, istnieje możliwość bardziej precyjnego usuwania zmian.

W gabinecie "CUSPIS" usuwanie laserowe pieprzyków wykonywane jest z zastosowaniem lasera pracującego w trybie TEM 00 .

Jakie znieczulenie stosuje się podczas zabiegu

Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym ("zastrzyk" znieczulający ale też często wystarczający może być krem znieczulający np. Emla) a w niektórych przypadkach, poprzez wykorzystanie trybu ULTRAPULSE (użycie bardzo krótkich impulsów laserowych) istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu bez znieczulenia.

Czy podczas zabiegu czuć nieprzyjemny zapach

W trakcie zabiegu powstaje dym o specyficznym zapachu. Z tego względu w gabinecie do każdego zabiegu jest wykorzstywany ewakuator z odprowadzeniem zewnętrznym (opary po wstępnej filtracji w osobnym pomieszczeniu usuwane są na zewnątrz) co minimalizuje co znacznie zwiększa się bezpieczeństwo zabiegu oraz eliminuje nieprzyjemny zapach oparów.